Tervise edendamine või raha tuulde loopimine?

Toidulisandid on viimastel aastakümnetel muutunud üha populaarsemaks ning neid turustatakse kui võimalust parandada tervist, suurendada energiataset, parandada üldist elukvaliteeti. Reklaamid lubavad meile kuldset elu, mis on täis energiat ja tugevat tervist ja seda ainult mõne kapsli või tableti abil. Kuid kas toidulisandid on tõepoolest nii võimsad, kui meile lubatakse?

toidulisandid toidu eest söögiks?
Foto: pixabay

Mis on toidulisandid?

Need on tooted, mida tarvitatakse täiendavate toitainete allikana. Nad võivad sisaldada vitamiine, mineraale, taimedest saadud ühendeid, muid bioaktiivseid aineid ja ka teisi koostisosi. Toidulisandid on saadaval väga erinevates vormides: kapslid, tabletid, pulbrid, vedelikud jne.

Miks inimesed tarvitavad toidulisandeid?

Inimesed tarvitavad neid erinevatel põhjustel. Osadel inimestel on seoses ühekülgse toitumisega, haigusest tingituna näiteks raua, D-vitamiini või kaltsiumi puudus. Nad võivad olla kasulikud ka taimetoitlastele, kes võivad vajada teatud toitainete lisasid. Samuti võivad toidulisandid olla kasulikud spordiharrastajatele, kes soovivad suurendada lihasmassi või parandada treeningjõudlust.

Toidulisandite eelised

Toitainete täiendamine

Nad võivad aidata täiendada toitainete taset kehas, kui nende tarbimine toidust jääb puudulikuks. Tänapäeva ühekülgse toitumise korral võib teatud toidulisandite kasutamine olla mõistlik.

Teatud terviseprobleemide leevendamine

Mõned toidulisandid võivad olla kasulikud teatud terviseprobleemide korral. Näiteks võivad kaltsiumi ja D-vitamiini lisandid aidata tugevdada luid ja vältida osteoporoosi.

Sporditulemuste parandamine

Mõned toidulisandid (valgud, kreatiin) on spordiharrastajate seas populaarsed, sest need võivad aidata lihasmassi suurendada ja treeningutest maksimumi võtta

toidulisandid kui tänapäeva loomulik valik
Foto: pixabay

Toidulisandite ohutus ja riskid

Kuigi toidulisandid võivad olla kasulikud, tuleb nende tarvitamisel olla ettevaatlik. Mõned olulised aspektid, mida arvesse tuleks võtta :

  • Regulatsioonid ja kvaliteet. Nende tootmine ei ole kõikides riikides sama range reguleerimise all kui ravimite puhul. Seetõttu ei saa olla kindel nende kvaliteedis. Samuti võivad nad sisaldada ebatervislikke lisandeid.
  • Koostoimed ravimitega. Mõned toidulisandid võivad mõjutada ravimite toimet või põhjustada ohtlikke koostoimeid. Seepärast on oluline rääkida arstiga, kui võtate mingeid ravimeid ja soovite hakata tarvitama toidulisandeid.
  • Liiga suured annused. Üleliiged annused võivad olla kahjulikud ja põhjustada mürgistust. Alati tuleb järgida tootja soovitatud annuseid.
  • Ebaefektiivsus. Mõned toidulisandid ei pruugi anda oodatud tulemusi, eriti kui nende tarvitamine ei ole seotud toitumise ja elustiili üldise parandamisega.

Toidulisandid võivad olla kasulikud, kui neid kasutatakse targalt ja vastavalt vajadustele. Enne nende tarvitamist tasub pilk peale heita tõenduspõhistele uuringutele ja konsulteerida tervishoiuspetsialistiga. Samuti on oluline meeles pidada, et tabletid/siirupid jmt ei asenda mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist. Parim viis tervise edendamiseks on kombineerida tervislik toitumine, piisav füüsiline aktiivsus ja vajadusel sobivate toidulisandite kasutamine.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart
Scroll to Top