Koduapteek lastega peres: olulised näpunäited ja esmaabivahendid

Koduapteek on nagu varalaegas, mis võib hädast välja päästa igasuguste tervisemurede korral. Olgu selleks tervisemureks siis palavik, kõhulahtisus, põletus või kinnine nina. Kuna lapsed on oma loomult enamasti aktiivsed ja uudishimulikud, siis on ka erinevad õnnetused küllaltki kerged juhtuma.

Järgnevalt toome ära meie pere koduapteegi sisu, mille oleme koostanud aastate pikkuse kogemuse põhjal.

 

 

koduapteek
Foto: Pixabay

Olulised ravimid ja esmaabivahendid

  • Palavikualandajad

Olulisel kohal koduapteegis on palavikualandajad, valuvaigistid. Siin tulevad appi NSAIDid (mittesteroidsed põletikuvastased ravimid). NSAIDid on ravimite rühm, mille toimespektri hulka kuulub palaviku alandamine, valu vaigistamine, põletikuvastane toime. Tuntuimaks NSAIDiks on ibuprofeen. Palavikualandajaks, valu vaigistamiseks on enamasti sobilik ka paratsetamool. Meie peres on noorimad  1- aastased kaksikud, ülejäänud lapsed 3-, 5- ja 8- aastased. Kuni 6nda elukuuni ei tohi beebidele palaviku alandamiseks anda ibuprofeeni/paratsetamoli siirupit, seega tasuks kindlasti varuda lapse kaalule vastavad suposiidid külmikusse. Meie lapsed on kõik juba nii suured, et piisab palavikku alandavast siirupist.  Kindlasti kuuluvad koduapteeki ka paratsetamooli ja ibuprofeeni tabletid. Ikka selleks, et vajadusel oleks abi olemas ka täiskasvanutele.

Palaviku puhul tuleb aru saada, et keha jaoks on palavik organismi kaitsereaktsioon haigustekitajate vastu võitlemiseks. Võttes ravimitega palaviku ära, võib selle kaitsereaktsiooni häirumise tulemusena saada rohkem kahju kui kasu. Samas ohtlikult kõrge palavik on organismile lisakoormuseks ja sellisel juhul on palaviku alandamine näidustatud. Meie  oleme lasknud palavikul tõusta umbes 38,5 kraadini ning tunni- kahe pärast hakanud palavikku alandama. Palavikust kirjutame täpsemalt sügisel ilmuval palavikukursusel.

  • Inhalaator

Suuri probleeme võib lastele tekitada nohu ja sellega kaasnev ninakinnisus. Sellisel juhul on limaskestad turses, hingata raske. Antud probleem on tõsine, sest võib tüsistuda kõrvapõletikuga. Meie peres on suureks abimeheks inhalaatorid. On olemas nii seinakontakti ühendatav vanamoeline kui ka portatiivne akutoitel inhalaator. Kogemuste põhjal pigem soovitan seinakontakti ühendatavaid, sest nende kaudu produtseeritava auru hulk on suurem ja sellevõrra nad on ka tõhusamad. Akutoitel kaasaskantav on küll mugavam kasutada, sest ei pea juhtmetega mässama, aga tõhususe poolest jääb vanamoelisele alla. Inhalaatori sisse käib tavaline füsioloogiline lahus. Meie oleme inhalaatorist abi saanud nii koroonat põdedes kui ka lugematutel kordadel lastega koos külmetushaiguste vastu võideldes.

  • Ninapump
Kui peres on väikelapsed, kes veel nuusata ei oska, tuleb tati välja saamiseks appi ninapump.  Kogu pere elurütm on paigast ära, kui väiksed beebid vapralt võitlevad nohu ja ninakinnisusega. Beebid on virilad, nutavad palju, magamine on häiritud. Isiklikult soovitan, et alustuseks tuleks beebidele ninakinnisuse korral inhalaatoriga auru teha, et viskoosne hingamisteid ummistav tatt vedelamaks muutuks. Pärast auru tegemist saab kasutada ninapumpa ja beebide suur probleem võib saada lahenduse. 
Ninapumpasid on erinevaid. Apteegist saab osta manuaalse plastikust otsikuga, kuid isiklikust kogemusest soovitan hoopis seda, sest otsik on pehmest silikoonist ja tänu sellele lapsesõbralikum. Samuti on kaasas erineva suurusega otsikud. Samuti on olemas ka elektrilisi ninaaspiraatoreid.

  • Ninasprei

Suurematele lastele, aga ka täiskasvanutele võib ninakinnisuse korral leevendust tuua erinev medikamentoosne ravi. Nt on abi ksülometasoliinist sprei kujul. Antud raviaine toimemehhanismina ahendab nina limaskestas veresooni, mille tulemusena kokkuvõttes väheneb turse. Abi võib olla ka mereveespreidest, neid saab kasutada ka väikelastel sh beebidel. Erinevate ravimite korrektseks kasutamiseks tuleb lugeda infolehte.

  • Termomeeter

5 lapse kogemuse põhjal olen proovinud erinevaid digitaalseid termomeetreid, nii kallimaid kui odavamaid, aga jäänud ikkagi hea vanakooli kraadiklaasi juurde. Vähemalt saan olla kindel, et näit on õige.

  • Plaastrid ja sidemed 

Koduapteek traumade käsitlemisel on asendamatu. Olemas võiksid olla erineva suurusega plaastreid, haavapatju, sidemeid.  Neid ostes tasub mõelda, et haavad saaksid käsitletud ka siis, kui koer last hammustab või laps rattalt kukub. Samas välistada ei saa ka olukorda, kui keegi peres endale noaga näppu lõikab.

  • Antiseptikum

Desinfitseerimisvahend aitab ennetada infektsioone haavade käsitlemisel. Kõigepealt tuleks suurem mustus  haavapiirkonnast voolava vee all ära pesta. Seejärel kasutada desinfitseerimisvahendit korralikuks puhastuseks. Lastele on mõistlik valida Asept, sest see ei kipita. Lisaks saab kasutada vastavalt olukorrale plaastreid või sidemeid, et haav korralikult kinni siduda.

  • Külmakompressid/-geel

Abiks verevalumite, tursete ja põrutuste leevendamisel. Samuti ka putukanõelamiste puhul. 

  • Põletuste järgne geel

Lisaks põletustele olen seda kasutanud ka siis, kui laps on nõgese vastu läinud. Eriti tõhus, kui peale puhuda.

  • Allergiaravimid

Maal elades puutume tihti kokku putukahammustustega. Sääsed, parmud, lutikad jne, kõik tahavad oma saada. Et elu oleks veel värvikirevam, siis lisaks eelmainitud putukatele on palju ka nõelatasaamisi. Allergiliste reaktsioonide leevendamiseks on meil koduapteegis antihistamiinikumid. Herilase nõelamise käsitluse kohta oleme kirjutanud põhjalikumalt siin.

  • Probiootikumid

Aitavad kõhulahtisuse ja kõhukinnisuse puhul, samuti ka gaasivalusid leevendada.

Looduslikud vahendid

looduslikud vahendid tervise parendamiseks
Foto: Pixabay

Alati ei pea haarama esimese asjana koduapteegist ravimit. Siin on mõned looduslikud variandid, kuidas tervist turgutada erinevates olukordades: 

  •  Aloe vera taim

Ideaalne külmetuse, nohu, põletuse, putukahammustuse, kõhukinnisuse ja haavandite raviks. Lisaks aitab aaloe mahl võidelda seente ja mikroobidega ning on ka valuvaigistava, põletikuvastase toimega. Küll aga võiks raviks kasutatav taim olla vähemalt 3- aastane. Mida vanem on taim, seda toitaineterikkam ta on.

  • Ingver, mesi, sidrun

Imeline kombinatsioon, kui peret kimbutavad viirushaigused. Meie laste lemmiktee!

  • Lavendel

Peletab tüütuid putukaid edukalt.

  • Teepuuõli

Aitab leevendada putukahammustuse järgseid sümptomeid.

  • Küüslauk

Suurepärane puukide peletaja. Söö, määri jalgadele või hoia üks kooritud küüslauguküüs taskus. Aitab igal juhul.

Meelespea ravimite hoiustamiseks

  • Säilivuskuupäev ja säilimine peale avamist

Tasub meeles pidada, et ravimitel on aegumiskuupäevad ning infojuhendis on kirjas, kui kaua antud toode säilib pärast avamist.  

  • Aegunud toote koht on apteegis

 Säilivustähtaja ületanud või liiga kaua lahtiselt olnud toode tagasta apteeki. Nii hoiad loodust ja ravim käsitletakse õigesti lõpuni.

  • Hoiusta koos originaalpakendiga

Ravimeid on mõistlik hoiustada koos originaalpakendi ja infolehega, et vajadusel kõrvalmõjude või annustamise kohta lugeda.

  • Avamiskuupäev 

Hea nipp on märkida ravimitele avamiskuupäev, nii on lihtne jälgida, kas toode on veel kõlblik või mitte.

  • Hoia ravimeid lastele kättesaamatus kohas

 Ei tasu unustada, et lapsed on nutikad. Tooli abil kapi otsa ronimine pole mingi probleem. 

Laias laastus antud koduapteek võimaldab ära käsitleda enamlevinud probleemid. Sellisest koduapteegist saab abi nii palaviku alandamiseks, valu vaigistamiseks, ninakinnisuse korral. Ka saavad ära käsitletud erinevad traumad. Abi saab ka allergiliste reaktsioonide leevendamiseks. Muid medikamente meie peres otseselt polegi. Vajadusel muude harvemesinevate probleemide korral saab abi perearsti vastuvõtul või siis ise apteegist läbi käies.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart
Scroll to Top