Esimesed hambad: olulised nõuanded vanematele

Süütud naeratused, esimesed hambad  või siis hoopis lakkamatu lapsenutt ja ärevil vanemad? Beebide hammaste tulek on põnev etapp nende arengus, mis võib olla väljakutseid pakkuv nii beebile kui ka vanematele. Hammaste lõikumine toimub tavaliselt lapse esimesel eluaastal ning selle perioodi mõistmine ja teadlikkus võivad aidata vanematel seda erilist etappi sujuvamalt läbida. Selles artiklis vaatame lähemalt beebi hammaste tuleku teemat ning pakume praktilisi nõuandeid ja teadmisi vanematele, kuidas selle kõigega toime tulla.

Foto: Pixabay

Millal oodata beebi esimesi hambaid?

Beebi hammaste lõikumine võib varieeruda, kuid tavaliselt hakkavad esimesed piimahambad ilmuma beebi suhu tema 6 kuu vanuseks saamisel. Mõnel lapsel võivad esimesed hambad tekkida juba alates neljandast elukuust, aga osadel võivad tulla alles esimese eluaasta lõpul. On olnud ka juhuseid, kui imikud juba sünnivad mõne piimahambaga, aga see on pigem erand. Oluline on meeles pidada, et iga laps areneb individuaalselt, mistõttu ei ole kindlat reeglit, millal täpselt esimesed hambad lõikuvad.

Märgid hammaste lõikumisest

Enne kui hambad nähtavale ilmuvad, võib beebil esineda mitmeid märke, mis viitavad hammaste tulekule. Nende hulka võivad kuuluda:

Beebi suust võib hakata rohkem sülge erituma, mis võib põhjustada näo ümbruse märgumist.

Beebi võib hakata käsi, mänguasju või muid esemeid suhu panema, et ebamugavust leevendada.

Enne hamba nähtavale ilmumist võib beebi igemeliin olla turses, punetav ja tundlik.

Kuidas leevendada ebamugavust?

Hammaste lõikumisega kaasneb beebile sageli ebamugavustunne ja valu, mis võib olla väljakutseid pakkuv nii talle endale kui ka vanematele.

Siin on mõned viisid, kuidas leevendada beebide ebamugavustunnet:  

  • Närimisrõngaste kasutamine. Spetsiaalsed jahutatavad või kummist närimisrõngad aitavad masseerida beebi igemeid ning pakuvad leevendust. Tasub otsida selliseid, kus on vedelik sees. Need saab külmkappi panna ning jahutavad hästi valutavaid igemeid.
  • Jahutatud lutt või lusikas on abimeheks. Turul on olemas spetsiaalsed lutid, millele saab peale kanda igemegeeli ( nt Calgel või Nurodent). Hästi toimib ka lihtsalt külma vee all jahutatud lutt. Lisaks võib leevendust pakkuda ka lusikas. See on beebi jaoks põnev ning samal ajal ka hea jahutav igemetele. Küll aga tuleb lusikaga olla ettevaatlik, et beebi sellega omale liiga ei teeks.
  • Õrn igememassaaž valu leevendamiseks. Puhta sõrmega õrnalt beebi igemete masseerimine võib olla tõhus viis ebamugavuse vähendamiseks. Eriti hea on selleks tegevuseks kasutada nt näpuhambaharja.
  • Külmutatud puuviljatükid või ise tehtud rinnapiimajäätis. Kui beebi on juba tahkeid toite proovinud, võib talle pakkuda külmutatud puuviljatükke, mis aitavad igemetele survet avaldades valu leevendada. Rinnapiimast on samuti hea teha beebidele jäätist, mis jahutab igemeid ja alandab turset.

Suuhügieen

Foto: Pixabay

Hoolimata sellest, et piimahammaste eest hoolitsemise eest vastutavad peamiselt vanemad kuni lapse kooli minekuni, on oluline alustada suuhügieeni harjumustega juba hammaste tuleku ajal. Kasuta beebi esimeste hammaste puhastamiseks beebihambaharja, millel võiks kindlasti olla ka piiraja külge pandav, et laps seda omale liialt sügavale kurku ei lükkaks. Näiteks sellised NUK firma omad, on head nii hammaste puhastamiseks kui ka igemete sügamiseks. Olemas on ka nö näpuhambaharjad, mis on tehtud silikoonist ning käivad vanema sõrme otsa. Nendega on hea ka beebi igemeid sügada, kui hambad alles lõikuvad.

Esialgu pole vajalik kasutada hambapastat. Kui vanem seda siiski soovib, on maksimaalne kogus vaid riisitera suurune ehk hambaharja harjaste otsad tuleks vaid veidi kokku määrida. Alates kolmandast eluaastast võiks laps hakata kasutama ka hambapastat. Sobilik on vanusele vastav pasta.

Oluline on teada, et beebidel ei ole suus hambaauke tekitavaid baktereid. Küll aga on võimalik neid saada vanematelt. Nt lapse suule musi tehes, oma suus beebi lutti puhastades, sama lusika/ kahvliga süües või kui beebi ja täiskasvanu hambaharjad on kõrvuti.  Selle soovituse vastu eksitakse kõige enam.

Regulaarsed hambaarsti külastused

Beebi hammaste lõikumine on õige aeg, et hakata mõtlema ka esimese hambaarsti külastuse peale. Soovituslik on esimene visiit planeerida lapse teise eluaasta kanti. Selleks ajaks peaksid olema kõik piimahambad lõikunud. Loomulikult, kui lapse suus on näha värvimuutusi või esineb muid probleeme,  tuleks arsti juurde varem minna. Regulaarsed hambaravikülastused aitavad hoida lapse suutervist kontrolli all ning ennetada võimalikke probleeme. Tähtis on, et lapsevanem ei hirmutaks last arstiga. Lause ” Hambaarst ei tee haiget!” võib hoopiski lapses hirmu tekitada.

Beebidel hammaste tulek on oluline etapp nende arengus, mis võib pakkuda palju rõõmu. Tihtipeale esineb beebidel antud perioodil hammaste tulekuga ebamugavus, valu. Vanematena on oluline olla kannatlik ning pakkuda beebile vajalikku tuge.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart
Scroll to Top