Kaasaegne sõltuvus: nutiseadmed ja nende mõju käitumisele
Nutisõltuvus on viimasel aastakümnel meie igapäeva lahutamatuks osaks saanud. Telefonid, tahvelarvutid, playstationid- need tehnoloogiaimed võimaldavad suhelda, õppida, meelelahutust nautida ja palju muud. Lapsed näevad oma vanemaid pidevat telefoni, arvutit kasutamas ning peavadki seda normaalsuseks. Varem või hiljem antakse ka lapsele mõni tehniline vidin pihku, et tast rahu saada ning nii see pall veerema hakkabki. Laps tunneb end nutiseadet kasutades hästi ning hakkab aina enam soovima seal aega veeta.
Kuidas teha vahet liigsel nutiseadme kasutamisel vs sõltuvusel?
Nutiseadmes pikalt aja veetmine, ei tee inimest veel sõltlaseks. Küll aga võib sellest välja kujuneda ajapikku sõltuvus. On teada, et aju jaoks on mõtlemine oluliselt raskem kui nutiseadme kasutamine.
Haridusteadlane Kristi Vinter on teinud ülevaate tunnustest, mis viitavad kujunevale nutisõltuvusele:
- Internetis veedetud aega on inimesel endal või tema lähedastel raske piirata ning kui püüda seda aega piirata, siis inimene vihastub.
- Väga kõrgenenud meelelolu just siis, kui ollakse internetis, ükskõik kas arvutis või telefonis. Kui parasjagu ei saa olla internetis, mõtleb inimene selle peale pidevalt ja ootab, millal saab taas telefoni või arvutisse.
- Inimene eelistab suhelda võrgus, mitte silmast-silma.
- Internetis olles kaob ajataju.
- Inimesel on tunne, et tahaks kogu aeg olla rohkem internetis, kasutada selleks üha uusi ja paremaid tehnoloogilisi vahendeid ja veeta nendes seadmetes veel rohkem aega.
- Inimene eelistab veebis tegutsemist sõprade ja perega aja veetmisele ning unustab ka need tegevused, mis talle varem meeldisid.
- Tekivad probleemid koolis, trennis ja teistega suhtlemisel ning inimest ka ei huvita, et need probleemid on tekkinud, sest ta tahab rohkem olla internetis.
- Inimene valetab internetis olemise aja ja seal tehtava kohta ning püüab arvutit või nutiseadet kasutada ka salaja.
- Ununeb ka magamine, sest võrgus ollakse ka öösiti.
- Tekivad tervisehädad: uneprobleemid, väsimus, kehakaalu tõus või langus, pea- ja seljavalud, randmevali, nägemis- ja hügieeniprobleemid.
Nutisõltuvuse põhjused
Valik nutisõltuvust soodustavaid tegureid:
- Dopamiinisõltuvus. Nutiseadmete kasutamine, eriti läbi sotsiaalmeedia ja mängimise võib stimuleerida aju preemiakeskust, mis vabastab dopamiini (õnnehormoon). See tekitab tugeva soovi korduvalt naasta nutiseadme kasutamise juurde, et kogeda seda “õnnetunnet” uuesti.
- Võimaluste rohkus. Nutiseadmete pakutavad lõputud võimalused suhtlemiseks, meelelahutuseks ja teabele ligipääsuks võivad tekitada inimestes soovi pidevalt neid võimalusi ära kasutada.
- Ühiskondlik surve. Telefonid on lastel juba varases eas kätte antud. Mõnel juhul on juba lasteaialapsel nutitelefon olemas. Sellisel juhul tunneb laps, kellel seda pole, end justkui kambast välja tõrjutuna. Laps võib hakata vanematelt küsima, et miks tal telefoni pole, kui sõbral ju on? Vanemana on üpris raske lapsele selgeks teha, miks talle seda vaja veel pole ning mis põhjustel sõbral telefon juba on.
- Stress ja ärevus. Nutiseadmete kasutamine võib pakkuda inimestele võimalust põgeneda stressirikka igapäevaelu probleemide eest.
Miks peaksime nutisõltuvusele tähelepanu pöörama?
Ekraanisõltuvus toob tähelepanuhäire, halva tuju, depressiooni ning rikutud suhted pere ja sõpradega. Mõned olulised põhjused, miks peaksime nutisõltuvusele tähelepanu pöörama:
- Füüsiline tervis võib halveneda. Pikenenud ekraaniaeg võib põhjustada silmade ja kaela pinget, unehäireid ja seljaprobleeme.
- Vaimne tervis võib halveneda. Nutisõltuvus saab seostada ärevuse, depressiooni ja stressiga. Samuti võib see mõjutada tähelepanu ja kontsentratsioonivõimet.
- Sotsiaalsed suhted halvenevad. Liigne nutiseadmete kasutamine võib põhjustada sotsiaalset isolatsiooni kuna inimesed eelistavad virtuaalset suhtlust reaalsele suhtlusele.
- Töö- ja õpiprobleemid võivad süveneda. Nutisõltuvus võib mõjutada töötamise efektiivsust ja õppimist koolis kuna inimeste tähelepanu hajub liiga sagedasti nutiseadmetele.
Kuidas tulla toime nutisõltuvusega?
Nutisõltuvuse vältimine ja sellest ülesaamine nõuab olukorrateadlikkust ja teadlike valikute tegemist.
- Seadke piirangud. Määrake kindlad ajad, millal kasutate nutiseadmeid ja hoidke kinni nendest aegadest.
- Tehke ekraaniajast pause. Võtke aega nutiseadmetest eemal olemiseks. Leidke tegevusi, mis ei nõua ekraanide kasutamist.
- Eelistage reaalset suhtlust virtuaalsuhtlusele. Minge inimestele külla. See on oluliselt parem, kui lihtsalt trükkides suhelda. Näost-näkku suhtluse puhul näed ja tunned inimese siirast emotsiooni.
- Leidke alternatiivseid harrastusi. Leidke endale hobisid ja tegevusi, mis pakuvad emotsioone ja meelerahu.
- Tehke teadlikke valikuid. Olge teadlik nutiseadmete kasutamise mõjust oma tervisele.
Kokkuvõtteks võib öelda, et nutisõltuvus on kaasaegse ühiskonna kasvav probleem. Selleks, et säilitada tasakaal ja heaolu, on oluline olla teadlik nutiseadmete kasutamise mõjust ning seada endale ja lähedastele piirangud, mis võimaldavad nautida nende tehnoloogia eeliseid ilma liigse sõltuvuseta.