Nähtamatud hammustajasääsed
Kodulindudel on samamoodi parasiidid nagu koertel ja kassidel. Küllaga võivad neid lisaks tülitada ka ühed väiksed, tõesti väga väga miniatuursed elukad, keda kutsutakse väivideks. Kes need on, miks tekivad ja kuidas neist lahti saada, sellest meie tänane postitus rääkima hakkabki. Alustame aga algusest.
9 korda mõõda 1 kord lõika
Esimene kanamaja sai tehtud nii nagu tol ajal oskusi ja materjali käepärast oli. Põrandakatteks sai linoleum, mis kunagi remondist kuuri alla vedelema oli jäänud. Esmapilgul tundus justkui sobivat. On ju veekindel ja pealt libe seega peaks ka koristamist hõlbustama. Külje peale pesakastide taha sai samuti tehtud luuk munade korjamiseks ja ka pesakastide puhastamiseks. Tõele näkku vaadates, pole me seda luuki vist kordagi avanud selle mõttega, et sealtkaudu mune võtta või pesasid puhastada. Nüüd paar aastat hiljem oleme aru saanud, mida kõike oleks võinud teha paremini.
Esiteks põrandakatte valik. Linoleum sinna kohe kindlasti ei passi. Kuniks see on ühes tükis pole probleemi, kuid varem või hiljem tekivad sinna praod ja seejärel augud. Koristame kanamaja rehaga- nii saab kõige paremini põhu kätte. Võite vaid ette kujutada kooslust linoleum ja metallreha. Üpris kiiresti tõmbasime rehaga linoleumi augud sisse. Iga järgneva koristamisega muutusid ka augud aina suuremaks. Samuti läks mustus linoleumi alla ning sealt seda enam kätte saada ei õnnestunudki. Järgmise kanamaja põranda teeks kindlasti kas veekindlast vineerist või õhukesest betoonplaadist.
Teiseks ei tohiks kanamaja ehitades jätta ühtegi kõrgemat ranti. Eriti ukse juurde. Randi taha koguneb igasugust jama, mida kätte saada pea võimatu. Samuti on koristada keerulisem, sest pidevalt tuleb sellest randist rehaga kuidagi üle ukerdada.
Kodulindude parasiidid-hammustajasääsed aka väivid
Meie peres on tavaks kujunenud, et suvehommikutel lasevad lapsed ise kanad ja kuke kanamajast välja. Samuti viivad neile süüa-juua. Niiviisi õpetame neile loomade eest hoolitsemist, kohusetundlikkust ja empaatiat teiste suhtes. Samas eks siin ole omakasu ka mängus. Nii saame ise korraks sooja kohvi nautida ilma et keegi midagi sooviks. Siiamaani on see hästi toiminud. Lastele kodulinnud meeldivad, eriti meeldib neile mune tuua. Pea iga kord küsitakse, kas selle sees on tibu.
Ühel hommikul tulid lapsed tuppa jutuga, et mingid hammustajasääsed on igal pool ja kõikjalt sügeleb. Peale vaadates polnud näha midagi. Ei putukaid ega ka hammustusi. Lasime lastel endid puhtaks pesta ning ütlesime, et nüüd on putukad kindlasti läinud ja rohkem pole vaja muretseda. Asi läks kahtlaseks kui lapsed õhtuti hakkasid ütlema, et hammustajasääsed kõnnivad nende peal. Kuna peale vaadates ikka polnud midagi näha, siis suunasime nad pessu ja sinna need kujutletavad hammustajasääsed jäid.
Aeg-ajalt käib meil laste vanaema abis. Ühel hommikul läks ta ise laste asemel kanamajja mune võtma. Tagasi tulles kurtis, et igal pool juskui kõnniks keegi ning see tunne ajab hulluks. Naersime veel, et jajah ju see hammustajasääsk on, et lapsed ka seda nalja varasemalt teinud meiega.
Kõik aga muutus hetkega, kui me ise lõpuks kanamajja läksime, et seda satikat oma silmaga näha. Nii kui pea majja sisse pistsime, hakkas väljakannatamatu putukakõndimise tunne juustes. Kuna ka käe olime suutnud vastu seina korraks panna, hakkas ka sellel sibamine pihta. Päikese käes oli lõpuks näha, et tõepoolest täiesti mikroskoopilised elukad sibasid ringi. Guugeldades sai selgeks, et tegemist on väividega. Antud probleem kanu pidades on tavaline, aitab suurem puhtuse hoidmine.
Mis väivide vastu aitab?
Suurem puhtuse hoidmine kanalas aitab nende teket vältida. Küll aga, kui nad juba platsis on, aitab tõrje. Kõigepealt tuleks kanala täiesti tühjaks teha vanast allapanust, õrred puhtaks kraapida ning siis Stalosan F ainega üle puistada kõik kohad. Sh ka pesakastid ja kõikvõimalikud praod. Esialgu tuleks ainet 3 päeva järjest lisada kanalasse. Seejärel iga nädal allapanu vahetades. Stalosan F on igati väärt toode, mis piirab nii bakterite, viiruste kui ka seente juurdekasvu, lisaks hävitab ka parasiite, solkmemune, kärbsevastseid.
Kanad tuleks üle puuderdada selle imelise ainega. Toote lehel on ka video, kuidas seda täpselt teha. Igaljuhul on tegemist kanadele ohutu ainega, mis on samal ajal väga tõhus väivide ja muude satikate vastu.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et mida rohkem puhtust hoida, seda vähem on tõenäoline, et kanasid mingid satikad tülitama hakkavad. Meil on suvi alati maru kiire aeg ja nii see kana puhastamine venis veidi pikemaks kui oleks pidanud. Egas midagi, õpime vigadest ning nüüdseks on kanala juba peaaegu parasiidivaba. Täit kindlust pole, kuid jätkame Stalosan F tõrjega edaspidi iganädalaselt. Nii on kanad rõõmsamad ja ka lapsed, sest hammustajasääsed ei tule enam kallale.